Szczotkowanie to za mało.

Zdrowe zęby zależą od różnych czynników. Częściowo ma na nie wpływ genetyka, niektórzy ludzie mają bowiem zęby bardziej odporne niż inni. Na to, czy zęby są zdrowe wpływa również dieta, zwłaszcza zawarta w niej ilość cukrów.  Jednak podstawowym czynnikiem, który pozwala na utrzymane uzębienia w dobrym stanie, jest właściwa higiena jamy ustnej.
Na zębach w ciągu dnia gromadzi się płytka nazębna, czyli złożony z bakterii osad. Bakterie te żywią się resztkami pokarmu osadzonymi na powierzchniach zębów i produkują kwasy uszkadzające szkliwo. Konsekwencją nieusuwania pytki jest więc próchnica.
Wszyscy nasi pacjenci wiedzą, że zęby trzeba regularnie szczotkować, aby usuwać gromadząca się na nich płytkę bakteryjną. Mycie zębów rano i wieczorem dla większości ludzi stanowi codzienność. Jednak samo szczotkowanie zębów nie wystarcza, co nieraz dziwi naszych pacjentów.
Szczoteczka pozwala skutecznie usunąć płytkę bakteryjną i resztki jedzenia z trzech powierzchni zęba. Niestety, nie jest ona w stanie sięgnąć do przestrzeni międzyzębowych. Bardzo często pacjenci ignorują ten problem. Tymczasem zaniedbanie czyszczenia powierzchni między zębami może mieć bardzo poważne konsekwencje, odkładają sie tam bowiem resztki pokarmu. Często zdarza się, że z tego powodu dochodzi do podrażnienia dziąseł, które zaczynają krwawić. Gromadzące się w kieszonkach jedzenie może prowadzić do powstania stanu zapalnego. Poza tym rozwój bakterii w przestrzeniach międzyzębowych, podobnie jak na każdej innej powierzchni zęba, prowadzi do powstawania ubytków, które mogą obejmować oba sąsiadujące ze sobą zęby.
Aby zapobiec chorobom zębów i dziąseł konieczne jest więc uzupełnienie szczotkowania o używanie nici dentystycznej. Specjalnie przystosowane nici pozwalają skutecznie usunąć resztki pokarmu i płytkę nazębną, nie raniąc przy tym dziąseł. Codzienne stosowanie nici jest koniecznością, tak samo jak szczotkowanie.
Korzystanie z nici dentystycznej może być również sposobem na diagnozowanie stanu zębów. Jeżeli pacjent codziennie używa nici, może stwierdzić pojawienie się nierówności między zębami. Jeżeli niespodziewanie nić zaczepia się podczas czyszczenia, może to być znakiem, że miedzy zębami pojawił się ubytek. W takiej sytuacji warto zgłosić się do dentysty.
Skuteczność nici można dodatkowo zwiększyć przez stosowanie irygatora. Urządzenia to pozwala na wypłukanie przestrzeni miedzy zębami za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem, co pozwala na usunięcie tych resztek, które mogły pozostać tam po nitkowaniu.

You may also like...