Onlay, czyli sposób na duży ubytek.

dent4

Wielu naszych pacjentów ma problemy z próchnicą. Jeżeli pojawienie się ubytku zostało szybko zauważone, uszkodzenia zęba są zazwyczaj niewielkie i jego wypełnienie nie jest skomplikowaną procedurą. Każdego dnia w naszych gabinetach przeprowadzamy takie zabiegi, oczyszczając ubytki, a następnie zabezpieczając je na przyszłość. Zazwyczaj w takiej sytuacji stosujemy wypełnienie kompozytowe, które pozwala skutecznie rozwiązać problem. Czasem jednak, ze względu na wielkość ubytku, takie rozwiązanie okazuje się nieskuteczne. W takich sytuacjach proponujemy naszym pacjentom wykonanie tzw. onlaya.

Onlay jest specjalnym wypełnieniem wykonywanym w laboratorium, rodzajem wkładu koronowego, który pozwala na uzupełnienie ubytków. Stosujemy go w naszych gabinetach wtedy, gdy ubytek jest zbyt duży, by można było skutecznie wypełnić go kompozytem.

Trudności wynikają z właściwości wypełnienia kompozytowego. Podczas utwardzania kompozyt ulega skurczeniu. Aby zminimalizować ten efekt, podczas wypełniania kompozyt nakłada się niewielkimi warstwami, które zostają utwardzone przed nałożeniem kolejnej. Jednak w przypadku większych ubytków proces ten często jest nieskuteczny, co może doprowadzić do powstania szczelin między zębem a wypełnieniem, w którym może rozwijać się próchnica. Dlatego też w przypadku dużych ubytków spowodowanych próchnicą, ułamaniem się zęba bądź też leczeniem kanałowym w naszych gabinetach stosujemy onlay. Onlay jest wykonywany w laboratorium na podstawie odcisku zęba, dzięki czemu jest on dokładnie dopasowany do jego kształtu. Wykonuje się go z kompozytu lub porcelany. Gotowy onlay jest następnie za pomocą warstwy cementu przyklejany do dokładnie oczyszczonego ubytku. W ten sposób poprzedni kształt zęba zostaje odbudowany.

Główną zaletą takiego rozwiązania jest jego trwałość, onlay jest bowiem znacznie bardziej wytrzymały niż tradycyjne uzupełnienie. Pozwala on również na wzmocnienie zęba, który został osłabiony w wyniku leczenia, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko jego ukruszenia. Dodatkowo, dzięki przygotowaniu w laboratorium, może on dokładnie odtworzyć kształt i kolor zęba.

Ze względu na korzyści, jakie przynosi zastosowanie onlaya, w wielu sytuacjach polecamy to rozwiązanie naszym pacjentom. Wielu z nich nigdy wcześniej nie spotkało się z taką możliwością, lecz bardzo często decydują się oni na jego zastosowanie po zapoznaniu się z sugestiami dentysty.

 

You may also like...