Mity wokół ortodoncji.

dent5

Podczas praktyki dentystycznej często spotykamy się z różnymi przypadkami wad zgryzu. Nasi pacjenci, zarówno starsi jak i młodsi, niejednokrotnie potrzebują pomocy ortodonty. Jednak, jak wynika z naszego doświadczenia, wokół leczenia ortodontycznego narosły pewne mity.

Jednym z nich jest przekonanie, że ortodoncja dotyczy wyłącznie dzieci. Wielu naszych dorosłych pacjentów stwierdza, że ze względu na wiek leczenie ortodontyczne już ich nie dotyczy. Rzeczywiście, w dzisiejszym świecie znacznie częściej można spotkać dzieci z aparatem nazębnym. Dorosłych, którzy decydują się na leczenie, jest wyraźnie mniej. Nie ma jednak żadnego powodu, by w okresie dorosłości nie zadbać o zgryz.

Leczenie ortodontyczne u dzieci jest prostsze, wykorzystuje bowiem naturalne procesy rozwoju pacjenta, dzięki czemu możliwe jest wpływanie nie tylko na układ zębów, ale również na rozwój kości. Jednak u dorosłych również można osiągnąć pełne wyleczenie. Jeżeli podczas przeglądu dentysta stwierdzi wadę zgryzu, zawsze zachęcamy pacjenta do skorzystania z leczenia ortodontycznego, niezależnie od wieku.

Kolejnym aspektem problemu, z jakim często spotykamy się podczas leczenia, jest traktowanie leczenia ortodontycznego jako zabiegu czysto estetycznego. Nie da się ukryć, że proste zęby nadają uśmiechowi uroku, jednak estetyka nie jest najistotniejszą przyczyną leczenia.

Nieprawidłowe ustawienie zębów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Wadliwy zgryz może utrudniać utrzymanie higieny jamy ustnej, co prowadzi do rozwoju chorób dziąseł, zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie zębów oraz spowodować schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy, jaki wpływ na stan ich uzębienia ma wada zgryzu. Doskonałym przykładem jest np. sytuacja, gdy w przypadku zgryzu otwartego przednie zęby są praktycznie wyłączone z prawidłowego działania, co prowadzi do nadmiernego zużycia pozostałych zębów. Dzięki leczeniu ortodontycznemu zapewnia się równomierne obciążenie wszystkich zębów oraz korzystnie wpływa na staw skroniowo-żuchwowy.

Leczenie ortodontyczne stosuje się również często w połączeniu z innymi formami leczenia, np. z leczeniem protetycznym. Odpowiednie ustawienie zębów ułatwia bowiem działanie protetykowi, ograniczając zakres potrzebnych prac.

W naszych gabinetach leczenie ortodontyczne, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, jest zawsze włączane w przygotowywany przez dentystę plan leczenia. Dzięki temu możemy zagwarantować naszym pacjentom kompleksowość działań. Decyzja o podjęciu leczenia należy oczywiście do pacjenta, lecz nasi dentyści zawsze zachęcają do skorzystania z tej możliwości, niezależnie od wieku czy sytuacji. Zachowanie odpowiedniego, harmonijnego rozwoju całej jamy ustnej jest bowiem niezwykle istotne.

 

You may also like...