Kiedy zabrać dziecko do dentysty?

mmmmmmWizyty u dentysty powinny stanowić regularne doświadczenie w życiu każdego człowieka, w ten bowiem sposób możliwe jest unikniecie wielu trudności z uzębieniem. Dobra higiena jamy ustnej oraz kontrola stomatologa pozwala nie dopuścić do rozwinięcia się poważnych problemów.  Są to nawyki, które warto kształtować od najmłodszych lat, dlatego tak ważne jest dla nas, by rodzice odpowiednio dbali o zęby swoich dzieci.

Podczas praktyki dentystycznej mamy okazję obserwować różne przypadki.  Część naszych pacjentów stanowią dzieci, które bardzo różnie reagują na wizyty w gabinecie. Czasem rodzic mają wątpliwości odnośnie najlepszych sposobów dbania o zęby swoich pociech.  Jednym z naszych zadań jest również doradzanie w takich sytuacjach.
Jednym z elementów, które należy podkreślić, jest fakt, iż o zęby dziecka trzeba dbać od najmłodszych lat. Nawet zanim pojawią się pierwsze zęby, dziąsła niemowlaka powinny być regularnie czyszczone wilgotną, miękką szmatką. Z  jednej strony pozwala to na usunięcie bakterii oraz łagodzi podrażnienia podczas wyżynania się zębów mlecznych, z drugiej przyzwyczaja dziecko do regularnej higieny jamy ustnej.

Zęby mleczne pojawiają się między 6 a 36 miesiącem życia. Od samego początku należy je regularnie czyścić, warto też możliwie szybko zabrać dziecko na wizytę kontrolną do dentysty. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak podatne na próchnicę są zęby mleczne. Niestety, większości dzieci odwiedzających nasz gabinet ma spore problemy z ubytkami, bardzo często w wyniku niewłaściwego dbania o zęby.

 Regularne wizyty pozwolą dentyście szybciej zauważyć potencjalne problemy, a co za tym idzie, nie dopuścić do przedwczesnej utraty mleczaków, co może mieć negatywny wpływ na zęby stałe. Podczas wizyty z dzieckiem w naszych gabinetach mozliwe jest również skontrolowanie zgryzu. Leczenie ortodontyczne jest najskuteczniejsze w młodym wieku, nie należy więc zwlekać z działaniem.

Wielu dorosłych posiada negatywne skojarzenia z dentystą, często wynikające z doświadczeń w dzieciństwie. Można jednak uniknąć tworzenia podobnych negatywnych wspomnieć u dziecka. Dzieci, zwłaszcza na początku, przejmują reakcje od dorosłych. Dlatego warto, zabierając dziecko do dentysty, zrezygnować z budowania negatywnego obrazu. Jeżeli powiemy dziecku, że powinno się bać, z całą pewnością tak właśnie będzie. Wyjaśnienie celu wizyty, czyli wyleczenie ząbków, oraz odpowiednie przedstawienie dentysty może sprawić, że nasi najmłodsi pacjenci nie będą w przyszłości bali się wizyt.

You may also like...