Jak stres wpływa na zęby, czyli zaciskanie zębów?

Stres jest zjawiskiem obecnym w życiu większości ludzi. Obecnie wiele mówi się o jego wpływie na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jednak niewielu ludzi wie, że stres może prowadzić do uszkodzenia zębów.
Schorzeniem spowodowanym przede wszystkim przez stres jest niekontrolowane zaciskanie zębów, czyli tzw. bruksizm. Zjawisko to polega na nieświadomym zaciskaniu szczęk lub na zgrzytaniu zębami. Zazwyczaj dzieje się to nocą, a pacjent często nie zawsze zdaje sobie sprawę z występowania tego schorzenia.
Bruksizm ma negatywne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Jednym z typowych objawów jego występowania jest ścieranie się zębów, a w pewnych wypadkach również ich pękanie. Długotrwałe zaciskanie zębów może też prowadzić do ich rozchwiania. Poza tym mocne zaciskanie zębów ma negatywny wpływ na stan stawów skroniowo-żuchwowych. Konsekwencją bruksizmu mogą być również poważne, przewlekłe bóle głowy oraz sztywnienie karku. Jednym z problemów jest fakt, że nasi pacjenci zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z faktu, że przyczyną migren może być nocne zaciskanie zębów, nie wiedzą więc, gdzie szukać pomocy.  U niektórych pacjentów można również zaobserwować nadmierny rozwój mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie szczęk.
Jedną z głównych przyczyn bruksizmu jest stres, choć może on również być spowodowany wadą zgryzu. Z tego powodu trudno jest wyeliminować przyczynę schorzenia, stres bowiem wydaje się w dzisiejszym świecie nieunikniony. Można jednak zminimalizować uszkodzenia spowodowane bruksizmem poprzez zastosowanie specjalnej szyny, która odciąża zęby. Szynę taką pacjent zakłada na noc, kiedy problem zaciskania zębów jest najsilniejszy.
Bruksizm jest nadal słabo rozpoznawalny przez pacjentów. Bardzo często w naszej praktyce dentystycznej okazuje się, że pacjent u którego dentysta odkrywa ślady zaciskania zębów nigdy nie słyszał o tym schorzeniu i nie uświadamia sobie, że jego również dotyczy ten problem. Dlatego też nasi dentyści starają się informować pacjentów o jego istnieniu.Dobór odpowiednich produktów.

You may also like...