Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

1111111Problemy ze zgryzem dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Choć wielu pacjentów sądzi, że jest to wyłącznie problem estetyczny, w rzeczywistości nieprawidłowy zgryz może łatwo prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wielu wśród naszych pacjentów jest zaskoczonych, gdy dowiadują się, że wady zgryzu mogą zwiększać niebezpieczeństwo próchnicy, lub też prowadzić to problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Dla wszystkich jest jednak oczywiste, że krzywe zęby mogą być powodem, dla którego czujemy się w towarzystwie nieswojo. Dlatego tak wiele osób jest zainteresowanych skorzystaniem z leczenia ortodontycznego.

Wielu z pośród naszych pacjentów to dzieci. Leczenie ortodontyczne we wczesnym okresie życia jest najskuteczniejsze, w dodatku to właśnie wtedy zaczyna wykształcać się większość wad nabytych, warto więc natychmiast korygować wszelkie nieprawidłowości.

Spotykamy się jednak równie z dorosłymi, który z różnych względów są zainteresowani poprawianiem stanu swojego uzębienia. Powody są różne. Czasem jest to niezadowolenie z tego, w jaki sposób wyglądają ich zęby. W niektórych przypadkach zły zgryz prowadzi do problemów, takich jak nadmierne ścieranie się zębów, zgrzytanie zębami czy problemy z dziąsłami. Zdarza się również, iż do ortodonty (http://www.tarabula.com/ortodonta-wroclaw) zgłaszają się przed rozpoczęciem leczenia protetycznego.

Niezależnie od wieku pacjenta, specjaliści pracujący w naszych gabinetach zawsze działają według opracowanego schematu. Na samym początku przygotowujemy materiały potrzebne do diagnostyki, w tym gipsowe modele szczek. Na ich podstawie opracowywany jest plan leczenia, dostosowany do indywidualnej sytuacji każdego pacjenta. Następnie ortodonta zakłada odpowiedni aparat. Noszenie aparatu bywa czasem uciążliwe, szczególnie dla dzieci, ale pozwala prawidłowo ustawić zęby, zdecydowanie warto więc wytrzymać. Proces leczenia trwa zazwyczaj od 1,5-2,5 roku, w zależności od typu i stopnia wady. Podczas tego okresu konieczna jest ciągła kontrola postępów, nasi ortodonci spotykają się więc z pacjentami na częstych wizytach kontrolnych. Po zakończeniu leczenia aparat zostaje zdjęty.

Nie jest to jednak koniec pracy ortodonty. Ponieważ większość wad zgryzu pojawia się w wyniku nieprawidłowych nawyków, istnieje duża szansa powrotu problemu po zdjęciu aparatu. Dlatego tak ważna jest retencja, czyli utrzymanie efektów leczenia. Ortodonta regularnie kontroluje sytuację i dba o to, by wysiłek włożony w wyprostowanie zębów nie poszedł na marne.

You may also like...