Higienizacja.

W świadomości wielu pacjentów głównym problemem, jaki może dotykać uzębienia jest próchnica. Rzeczywiście, zwłaszcza w dzieciństwie, to ubytki i towarzyszący im ból zębów są najczęstszymi przyczynami wizyt u dentysty. Jednak z czasem, coraz więcej pacjentów zaczyna uskarżać się na problemy z dziąsłami. 

Wielu naszych pacjentów, zapytanych podczas pierwszej wizyty o potencjalne problemy i potrzeby, wymienia krwawienie dziąseł. Jest to niezwykle częste schorzenie, będące w większości przypadków spowodowane pojawieniem się kamienia nazębnego. Choć jednak wielu naszych pacjentów uważa je za uciążliwe, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak poważne konsekwencje może mieć nagromadzenie się kamienia. 

Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizowania się płytki nazębnej. Osadza się on na powierzchni zęba, zwłaszcza na dolnych siekaczach oraz górnych trzonowcach, czyli w pobliżu ślinianek. Aby zapobiec jego powstawaniu, konieczne jest regularne usuwanie płytki, czyli dokładne czyszczenie zębów. Jednak po osadzeniu się kamienia, jest on zbyt twardy by można go było łatwo usunąć podczas zwykłego  szczotkowania. 

Wielu naszych pacjentów uważa początkowo, że kamień jest przede wszystkim problemem estetycznym. Rzeczywiście, osad na zębie jest elementem psującym uśmiech, lecz prawdziwym problemem jest skutek, jaki ma pojawienie się kamienia. 

dent3Odkładający się kamień stopniowo zaczyna pokrywać szyjkę zęba, wnikając w głąb dziąsła. Czasem prowadzi to do widocznego odepchnięcia dziąsła od zęba, czasem jednak przebiega niemal bezobjawowo. Kamień stopniowo prowadzi do obniżenia poziomu kości, co w konsekwencji powoduje stopniowe rozchwianie się zęba, a nawet jego wypadnięcie. Kamień jest również podstawową przyczyną występowania paradontozy. 

Aby uniknąć tych problemów, istotne jest regularne poddawanie się higienizacji. Na zabieg ten składa się kilka elementów. Po pierwsze dentysta usuwa osadzający się na zębach kamień oraz poprzez piaskowanie usuwa osady powstałe m. in. w wyniku picia kawy czy herbaty. Następnie zęby są polerowane, ponieważ gładkie powierzchnie utrudniają powtórne gromadzeni się osadów. Ostatnim etapem jest fluoryzacja, czyli impregnacja zębów związkami fluoru. W naszych gabinetach higienizacja stanowi podstawę dalszego leczenia. Przed podjęciem kolejnych kroków, bez względu na to, czy jest to leczenie próchnicy, czy też leczenie ortodontyczne, dentysta rozpoczyna proces od usunięcia nagromadzonego kamienia. Staramy się również uświadamiać naszych pacjentów o tym, jak ważne jest jego regularne usuwanie.

Higienizacja stanowi jeden z najistotniejszych przeprowadzanych w naszych gabinetach zabiegów, jest bowiem jedynym sposobem na usuniecie kamienia, a więc unikniecie poważnych problemów zdrowotnych. Warto pamiętać, że chociaż dokładne czyszczenie zębów może spowolnić jego odkładanie się, nawet przy największej dbałości o higienę jamy ustnej kamień na zębach stopniowo narasta, trzeba więc regularnie go usuwać. 

You may also like...